En Yeni Yazılar

Oda Oda Minimalizm/ 1-Oturma Odası

Şayet çalışan değilsek günümüzün çoğunu hiç şüphesiz bu alanda geçiriyoruz ve bu alanda yapacağımız bir yenilenme ruhumuza da etki edecektir.Odaların değişimine  başlamadan önce ilk yapmamız gereken şey; odaya bir misafir gibi tamamen bir dış göz olarak bakmak.Bu odanın kullanıcısı değil de bir misafir olarak bu odada bulunuyor olsaydık ne hissederdik ?Hoşumuza gider miydi,yoksa ruhumuza afakanlar mı basardı? İlk olarak bunu kontrol etmeliyiz ? Daha sonra odanın içinde bölüm bölüm gezmeliyiz.Neleri seviyoruz,neleri sevmiyoruz,nelerin gerçekten olması gerekli ve neler orada olduğu için oradalar ? Sakince düşünüp adım adım ilerlemeliyiz.

Peki bir oturma odasından beklentin ne ? Oturma odasının içinde gerçekten neler yer almalı?

Bir liste yapacak olursak;

1-Koltuklar

2-Orta sehpa

3-Tv  ve ünitesi

4-Yemek masası ve sandalyeler (Ayrı bir oda ayırmadıysak-ki ayrı bir odayı işgal etmesine hiç gerek yok.)

5-Halı-tül ve perdeler.

İşte bu kadar! Oturma odasında olması gerekenler bundan daha fazlası değil.

Tabi  yaşam stilinize ve zevkinize göre ekleme ya da çıkartmalar yapabilirsiniz, fakat unutmayın önemli olan zaten  az ve öze indirgemek!

1-Kullanmak istemediğiniz hiç bir şeyi evinizde tutmayın.Aman canım tv siz ev mi olur demeyin,eğer tv izlemiyorsanız gayette olur.Komşular ne der,ama bu hediyeydi,şunun anısı var demeyin.Gözünüze hitap  etmeyen işinize yaramayan hiç bir şeyin evinizde olmasına izin vermek yok.

2-Evin ana parçaları yani büyüklerden kalacak olanları belirledikten sonra diğerlerinin hepsinin geri dönüşümünü sağlayın.2.el sitelerinde satabilir,bir yakınınıza verebilir ya da mobilyaları yeniden tasarlayan yerlere götürebilirsiniz.

3-Sıra geldi daha küçük ve asıl beyin yoranlara.Odayı sadece dekoratif olup her hangi bir fonksiyon taşımayanlardan tamamıyla arındırıyoruz.(Fonksiyonun içerisine zevkinize hitap eden,stilinizi yansıtan parçalar dahildir.)

Küçük parçaları ayırmak biraz sıkıcı olabilir fakat bunu bir iki güne yayarsak hem sıkılıp işi baştan savma yapmamış oluruz,hem de daha gerçekçi kararlar almış oluruz.Bölüm bölüm ilerlemek işlerimizi her zaman kolaylaştıracaktır.

4-Sınırları belirleyin;Her nesnenin kendine ait bir alanı olsun ve o alanın dışına çıkmasın yani odanın dört bir yanında dergiler olmasın dergilerin olması gereken bir alan belirleyin ihtiyaç duyduğunuzda oradan alın ve ihtiyacınız bittiğinde tekrar yerine koyun.Böylece hiç bir eşya sınırını geçemez.

5-Modüller oluşturun.Kitapların rafı,dergilerin rafı,hobi eşyalarının rafı ayrı olsun böylece aradığınızı daha kolay bulabilirsiniz.

6-Renklerin kendi içinde bir uyumu olsun.En sevdiğiniz rengi belirleyip evinizin ana temasını o renkte oluşturun ve o renge uyumlu diğer renkleri de evinize serpiştirin.Böylece eviniz sizin için bir görsel şölen haline dönüşecek.

Buraya kadar ne yaptık ? 

Oturma odasında olması gereken ana parçaları belirledik ve yerleştirdik,kullanmak istemediğimiz hiçbir şeyi odaya sokmadık,küçüklerden gerçekten oturma odasında olması gerekenleri belirledik ve bunları ihtiyacımız olan şeylerden seçtik ve onları da bölüm bölüm ayırdık ki bulmamız kolay olsun ve eşyaların kendi sınırlarını oluşturduk bu da dağılmanın önüne geçecek ve bunların hepsini kendi zevkimize ve ihtiyaçlarımıza uygun şekilde oluşturduk.

Aşağıdaki görsellerden ilham alabilir ya da internetten minimalist evleri inceleyerek kendi zevkinize uygun şekilde evinize uyarlayabilirsiniz.

 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

 

ÇİSEM ARACI AYVALI hakkında ()
İşletme mezunu bir Sosyolog adayı.. Bana yorum ile veya modernminimalizm@gmail.com adresi üzerinden ulaşabilirsiniz, Potansiyelinizi keşfetmeniz dileği ile....

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: