En Yeni Yazılar

Oda Oda Minimalizm / 3-Gardırop

Yatak odasının düzenlemesini yaptıktan sonra sıra geldi,gardıropları düzenlemeye.En eğlenceli kısım gardırop düzenlemesi.Çünkü en çok bu bölümü düzenlediğinizde yenilenmiş hissedeceksiniz.

Gardırop düzenlemek size para,zaman kazancı olarak ve daha şık ve stil bir görüntü olarak geri dönecektir.

Gardırop düzenlemeye başlarken;

1. adım ;Stilimizi belirlemek olmalı.. (Stilini belirlemek için )

Biz kimiz,vücut tipimiz nasıl,cilt alt tonumuz ne? Bunların farkında olmalıyız.

2.adım;Kendimizi tanıdıktan sonra vaktimizin çoğunu nerede geçiriyoruz bunu belirlemeliyiz; İş,ev,spor,seyahat ?

3.adım; 1 veya 2 ana renk  (İçinde kendimizi en iyi hissettiğimiz,neredeyse her ortama uygun ve çoğu renkle uyumlu bir renk olması uygun olacaktır.) belirlemeli ve ardından bu renkle uyumlu olacak şekilde 3 veya 4 ara renk belirlemeliyiz.

Bunları belirledikten sonra tüm gardırobu yatağın üzerine boşaltın ve düşünün en fonksiyonel en çok tercih edeceğiniz parçalar hangileri? Her bir kıyafeti tek tek giyin ve üzerinizde nasıl durduğuna bakın.Gerçekçi olun! Gerçekten bu kıyafeti sevdiğiniz ve kullandığınız için mi tutuyorsunuz,yoksa farklı bir nedeni mi var ?Tek kıstasımız o giysiyi seviyor ve kullanacak olmamız olmalı. (Giysinin size yakışıp yakışmadığına karar vermek için, o giysiyle nefret ettiğiniz bir kadınla ya da eski sevgilinizle karşılaştığınızda o giysinin içindeyken kendinizi nasıl hissedeceğinizi düşünün.Eğer iyi hissediyorsanız o parça doğrudur.)

Şimdi sırada 3 bölüme ayırma var :Değerli,Transfer ve Çöp.

Değerliler; Hayatımızın %80 ini gardırobumuzdakilerin %20 siyle geçiririz.Hayatımızın %80 ininde hangi parçalar olmalı ? Bunlar zamanın çoğunu nerede geçirdiğiniz,stiliniz ve belirlediğiniz renk skalasına göre ayarlayın.Kapsül gardırop oluşturun.Zamansız ve kilit parçaları tercih ederseniz en doğru seçimi yapmış olacaksınız.

Transfer ;Modası geçmiş,içinde kendini iyi hissetmedikleriniz ya da kilo verirsem diye sakladıklarınızı bu  bölüme alabiliriz.Emin olun bunlar başka birinde çok daha fazla değer görecek ve hayata katılacaklar.Üstelik sizin belki giyerim deyip yüzüne bakmadığınız o giysiye birinin gerçekten ihtiyacı olabilir.Bu bölümdekilerin hiç birini saklamıyoruz.Satıyoruz,yardım kuruluşlarına veriyoruz ya da bir yakınımıza veriyoruz.

Çöp;Bazı giysilerimiz tamir edilemez,kötü durumdadır fakat onları yine de saklamaya devam ederiz.Hayatımızda fazlalıktan başka bir şey yapmazlar.Bunları elde tutmak için hiç bir sebep yok.Geri dönüşüme gönderin gitsin…

Dolap Düzenleme:

Bu bölümde de yine giysileri 3 bölüme ayırıyoruz.

1-Sürekli giyilenler;Bunlar en kolay ulaşılabilir alanda olsun ve onlarda kendi içinde modüllensin (Renk,Tip,Mevsim olarak.)

2-Ayda bir giyilenler;Daha arka plana yerleştirilsin.

3-Yıllık; Yılda bir kaç defa giyilenleri bu bölüme kaldırabiliriz.

 

Modüllendirme ;

Giysilerinizi Renk,Tip ve Mevsim olarak modüllere ayırırsanız hem aradığınızı bulmanız kolaylaşacaktır hem de aynı giysiden birden fazla olma ihtimalini yok etmiş olacaksınız.

Ve son olarak bundan sonrası için alışveriş yaparken ;

1-Kaliteli kumaşlara yatırım yapın,

2-Zamansız parçalara yatırım yapın,moda geçici stil kalıcıdır.

3-Almadan önce mutlaka düşünün;” Gerçekten bu yeni şeye ihtiyacım var mı?”

4-Alışverişe aç karınla çıkmayın.

5-Bir giysi aldığınızda dolabınızdan başka bir parçayı eksiltin.

 

 

 

 

ÇİSEM ARACI AYVALI hakkında ()
İşletme mezunu bir Sosyolog adayı.. Bana yorum ile veya modernminimalizm@gmail.com adresi üzerinden ulaşabilirsiniz, Potansiyelinizi keşfetmeniz dileği ile....

Oda Oda Minimalizm / 3-Gardırop hakkında 1 Yorum

  1. Ben de verilebilecekleri veriyorum. Bazen de Dolap veya Tarz2 uygulamlarında satıyorum. Veya ihtiyaçlarımı daha uyguna alıyorum. Devir tasarruf devri çünkü.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: