En Yeni Yazılar

Minimalist Yaşam /Çevreni Dahil Et

İnsanlara örnek olun; ne yapmaları gerektiğini söylemekten çok,onlara örnek olmanız daha büyük etki yaratacak.Hayatınızdaki dönüşümün verdiği huzuru hissettikçe  onlar da bu yaşama  yönelecekler.Fakat burada unutmamanız gereken önemli nokta; herkesin bizim gibi düşünmek zorunda olmadığıdır.Yani herkes bu tarzda bir yaşamı tercih etmeyebilir ya da boyutları farklı olabilir.

Her yaşa dönemin getirdiği duyguyla yaklaş.Beş yaşındaki bir çocukla  elli yaşındaki bir bireye aynı şekilde yaklaşamazsın.Küçükleri etkilemek daha kolaydır, fakat  onlarda bunu sürdürebilir kılmak  için ekstra çaba göstermen gerekir.

Küçük çocuğunuza ya da kardeşinize minimalist yaşamı aşılarken onun yaşının getirdiği eğilimlerini göz önüne alın.Bu dönemde çocuklar rol-modele önem verirler.Ona en büyük rol model ise en yakınındaki ebeveynleridir, yani sizler. Davranışlarınızla onlara örnek ulun. Ayrıca oyunlarla minimalist bir yaşamın temellerini  küçüğünüzün ruhuna ekebilirsiniz. (Örn;  eşyaları paylaşma oyunu, geri dönüştürme oyunu,düzen oyunu gibi.)

Gençlere yaklaşımınızda  ise onların asi ruhlarına dokunun.Kendi minimal yaşam alanlarını oluşturmak onlara kendilerini birey gibi hissettirecektir, ve o yaşlar için kendi sorumluluğunu almış olmak oldukça değerlidir.

Orta yaştaki bireyler ile ise akla hitap eden konuşmalar yapmak daha verimli sonuç verir.Ev temizliği ile  zaman kaybetmek yerine,beraber geçirebileceğiniz zamanları yaratmış olmanın öneminden;yapabileceğiniz birikimlerden ve bu birikimlerle gidebileceğiniz tatillerden;doğaya sağlayacağınız tatillerden bahsedin.Emin olun etkili olacaktır.

Son olarak unutmayın ki;bu bir yaşam tarzından, daha farkındalıklı bir yaşam versiyonuna geçiş.Kısa sürede gerçekleşmesini beklemeyin,karşı tarafa zaman verin ve bu süreçte çevrenize olabildiğince anlayış ve yardımla yaklaşın.Büyük ya da küçük onları her adımda onure edin,destekleyin.

İnsanlar bir şeyi iyi yaptıklarını düşündüklerinde o şeyi daha çok yapmak isterler,onlara bu konuda  başarılı olduklarını hissettirin.

Potansiyelini keşfetmen dileğiyle…

 

 

 

 

 

 

ÇİSEM ARACI AYVALI hakkında ()
İşletme mezunu bir Sosyolog adayı.. Bana yorum ile veya modernminimalizm@gmail.com adresi üzerinden ulaşabilirsiniz, Potansiyelinizi keşfetmeniz dileği ile....

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: