En Yeni Yazılar

Hamilelik-1.Trimester

Gebeliğin İlk 3 Ayı- 1. Trimester

Reglin mi gecikti? Başın mı dönüyor? Uyku halinde artış mı var?Mide bulantısı? Süpriiizzz yüksek ihtimalle hamilesin. Hemen bir test yaptır derim.

Öncelikle o dizilerde filmlerdeki cafcaflı eğlenceli inanılmaz güzel görünümlü hamilelikler tamamen hayal ürünü.Muhtemelen ilk 4 hafta pek bir şey hissetmeyeceksin.Umarım sonrası da gayet rahat geçer ama geçmiyorsa üzülme yalnız değilsin,bendensin ! 🙂

5. haftada hastanelik olacak kadar yoğun baş dönmesiyle hastanede test sonucu hamile olduğumu öğrendim.İlk başta hissettiğim şeyse şaşkınlık ve korku oldu. Nasıl yani ? Ben şimdi nasıl içimde bir bebek büyüteceğim korkusu,daha da çok hep duyduğunuz gördüğünüz ama hiç yaşamadığınız bir durumun bilinmezliğinin korkusu. Ama merak etme vücudun öyle güzel bir programla yaratılmış ki sen hiç bir şey yapmıyorsun. O minik can kendi kendine gün gün büyüyor.Bir süre sonra o korkuda kayboluyor.Bu süreçte tek yapman gereken bedenine iyi bakmak.

Baş dönmen varsa muhtemelen tansiyon düşüklüğün vardır.Şayet tansiyonun düşükse tuzlu ayran iyi gelecektir. Ve yatarak dinlenmek ( 2yastıkla yatıp kafanı yüksekte tutman baş dönmeni azaltır.)

Gelelim mide bulantısına; onun pek bi çaresi yok.Akacak kan damarda durmuyor ve bulantı geldiğinde genelde istifra etmeden rahatlamıyorsun.Ama daha kötüsü şanssızsan istifra etsen de rahatlamıyorsun.Bir kısır döngüye giriyorsun. Ye-çıkar,ye-çıkar… Benim 2 ayım böyle geçti.Dokuz ay sürecek sandım.Ama merak etme sürmüyor.En azından o kadar yoğun sürmüyor. Bu süreçte midene neyin iyi geldiğini kendin bulacaksın. Çünkü her besin her mideye aynı huzuru vermiyor fakat çoğunlukla rahatlatan besinler haşlanmış patates,tuzlu krakerler,ayva,elma,muz,kızarmış ekmek,yulaf lapası oluyor.Yediklerim içimde durmuyor bebeğimin gelişimini kötü etkiler diye korkma. İlk 3 ay bebek senin kanından besleniyor,ama tabi günde 4-5 ten fazla istifra ediyorsan serum taktırman en sağlıklısı olur.

Benim ilk ayım hamile olduğumdan habersiz,sonraki iki ayımsa yatak döşek tüm 2 ay boyunca yatarak geçti.Çok mu zordu evet.Ama geçiyor korkma.Sonra güzelll zamanlar seni bekliyor.

Bu süreçte sana yardımcı olup bilgilendirecek youtube da çok güzel videolar mevcut.Ek olarak happy mom adında çok güzel bir telefon uygulaması var.Bir de kitaplar okuyup bilgilenebilirsin.

Ama her şeyden daha önemlisi güven duyduğun güzel bağ kuracağını hissettiğin bir kadın doğum uzmanı bulup ondan tüm süreçle ilgili bilgi alman.Sana en doğru bilgileri o verecektir.

Unutma her hamilelik kendine özel ve farklıdır.Bunların hiç birini yaşamamış ve yaşamayacakta olabilirsin fakat şayet yaşıyorsan yalnız değilsin bilmeni isterim, Bu süreci çok zorlu geçirmiş biri olarak geçici olduğunu sonrasında çok güzel anların seni beklediğini bilmeni isterim.Düşünsene şu anda karnının içinde bir melek büyüyor.Küçük bir dünya oluşuyor.Bu evrenin en muhteşem mucizesi ve sen bu mucizeyi yaşıyorsun. Tadını çıkarmaya çalış.

Dizilerde,filmlerde,sosyal ağlarda sunulan gebe kadın profillerine aldırma.Bakımlı görünmek zorunda değilsin.Sadece her günü özel hissetmeye bak…

2. Trimesterda görüşürüz,

Potansiyelini keşfetmen dileğiyle…

ÇİSEM ARACI AYVALI hakkında ()
İşletme mezunu bir Sosyolog adayı.. Bana yorum ile veya modernminimalizm@gmail.com adresi üzerinden ulaşabilirsiniz, Potansiyelinizi keşfetmeniz dileği ile....

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: