En Yeni Yazılar

Sahi Sevgililer Günü mü?

14 Şubat Sevgililer Günü…

Son bir gün kala herkesin dilinde.Sevgilisi olan hediye telaşında, olmayan üzgün.Neden bu hediye telaşı, neden bu hüzün?Ya da kaynağa gidersek nedir bu sevgililer günü?

Bir çok efsane var ama en yaygın olanı St. Valentine günü olarak da anılan sevgililer günü efsanesinin başkahramanı Papaz  Valentine’e  dayanıyor. Valentine 2.İmparator Cladius zamanında yaşamış bir papaz. Cladius katı kurallara sahip bir hükümdar ve o dönem tek sorunu ordusuna asker bulamamak.Çareyi ise evliliği ve sevgililiği yasaklamakta buluyor ve tüm imparatorluğa evliliği yasaklıyor.Çünkü askerler eşlerini sevgililerini arkalarında bırakmak istemiyor.Bu yasağa karşılık Valentine gizlice çiftleri evlendirmeye devam ediyor.Bunu öğrenen imparator 14 Şubat günü Valentine i öldürtüyor ve bu günden sonra her 14 Şubat Sevgililer Günü olarak kutlanıyor.

2.Efsaneye göre ise Valentine Hristiyanlığı seçiyor bu sebepten dolayı 14 Şubat günü öldürülüyor..

Anlatılan efsanelere dayandırarak kutlanacak bir gün müdür, tartışılır. İşin birde kapitalizm boyutu var. Bu tarihlerde  indirimler  reklamlar insanların zihnini ele geçirmek için  var gücüyle çalışıyor gibi ki bence sevgililer gününün dünya genelinde bu kadar popüler olmasının asıl sebebi bu.

Peki sevgililer günü 1 gün müdür? 1 günse bu güne neden biz karar vermedik? Bu gün bize özel olmamalı mı? Asıl sevgililer günü  o kişiyle sevgili olmaya atılan ilk adım günü değil midir? Yani yıl dönümü… Size özeldir,size aittir,aşkınızın başladığı gündür…İlla hediye vermekse ve o günü güzelleştirmekse niyet, neden maddi beklentiler içerisine giriyor çiftler ? Mesela özenle hazırlanmış bir sofra ve ömür boyu o günü hatırlatacak elle yazılmış bir mektup en güzel hediye değil midir?

Niyet gerçekten sevgiliye; ”iyi ki sevgilimsin.” demekse size ait o günü neden kendiniz belirlemeyesiniz  ve neden para karşılığı  hiç emek harcamadan alabileceğiniz hediye yerine kendi hediyenizi kendiniz ve size özel olarak hazırlamayasınız?

Aşk’la kalın…

 

 

 

ÇİSEM ARACI AYVALI hakkında ()
İşletme mezunu bir Sosyolog adayı.. Bana yorum ile veya modernminimalizm@gmail.com adresi üzerinden ulaşabilirsiniz, Potansiyelinizi keşfetmeniz dileği ile....

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: