En Yeni Yazılar

Minimalist Yaşam / Minimalizm Nedir?

Less is More… Az Çoktur!

Türkçe anlamı ile sadelik demek olan minimalizm, 1960’larda sanat akımı olarak ortaya çıkıyor.Özellikle müzikte sadelik ve tekrar ile, modern sanatta heykelcilikteki  yalınlık ile   bu akımın yansımaları oluşturulmuştur.

Minimalizm için sadelik ve nesnellik ön planda ve  ”nesne, nesnedir!”felsefesi hakimdir.Hegel minimalizmi;”Sade ama basit olmayan,yalın ama yavan olmayan.” olarak tanımlamıştır.Minimalizmde karmaşaya yer yok.Her şey sade haliyle daha güzel,fakat sadelikten kasıt kesinlikle basitlik değil.Basit ”özelliksiz” demekken,sadelik ”gereksiz fazlalıktan uzak” anlamı taşıyor bu felsefe için.

Öncelikle eşyaya eşya gözüyle bakılıyor.Gerçekten ihtiyaç duyulmayan hiç bir şeyin hayatımızda yer etmemesi  görüşüne sahip.Felsefe sadece eşyaları içermiyor.Kişi hayatının tüm alanında bu yaşam tarzını benimsemeli.

Sanat akımı olarak ortaya çıkan minimalizm(sadelik),son 15 yıl içerisinde bir yaşam felsefesi halini aldı.Bunun en büyük nedeni ise tüketim çılgınlığı.İnsanlar doymak bilmez bir hal içerisindeler ve tüketmenin ne yazık ki sonu yok.Mutluluğun tüketimle sağlandığı bir dünya haline geldik.Tam da bu noktada durumun farkına varan insanlar bu girdabın içinden yaşam tarzlarını değiştirerek çıkmaya çalışıyorlar.İşte bu noktada en büyük destek bu felsefeden geliyor.

Karıltırılmaması gereken nokta ise minimalist yaşam deyince insanların gözünün  önüne bembeyaz yerde yatak olan boş bir oda geliyor olması ,minimalistlik ile asıl oluşturulmak istenen bu değil.Yüzeysellikten çok uzak,derin bir amacı var.Bu felsefe dış uyarıcıları yok etmenizi sağlıyor,içinizdeki gerçek size giden yoldaki engellerinizi bertaraf etmeniz için size yoldaş oluyor.

En iyi seni keşfetmen dileğiyle…

 

 

ÇİSEM ARACI AYVALI hakkında ()
İşletme mezunu bir Sosyolog adayı.. Bana yorum ile veya modernminimalizm@gmail.com adresi üzerinden ulaşabilirsiniz, Potansiyelinizi keşfetmeniz dileği ile....

Minimalist Yaşam / Minimalizm Nedir? hakkında 2 Yorum

 1. Alışveriş çılgınlığıyla birlikte, tekstil sektöründe suyun, enerjinin ve genel anlamda doğal kaynaklarımızın tükendiği ve tükenmişliğin sağlığımızı, çevremizi tehdit ettiği aşikâr. https://www.tarz2.com/azalt-ferahla-paylas-cogal

  Beğen

 2. ebrubektasoglu // 04/12/2020, 15:20 // Cevapla

  Merhabalar,

  Minimalist yaşam son yıllarda popülerleşmeye başlayan bir akım olsa da aslında azın çoktan fazla olduğu fikrine pek çoğumuz yabancı değiliz. Ancak minimalizm popülerleştiği andan beri minimalist yaşama geçiş yapan insanlar minimalizmin faydasını gördükçe bu yaşam biçimini benimsemeye başladılar. Çünkü insan azaldıkça çoğalıyor, paylaştıkça yaşam değer kazanıyor. Minimalist yaşamla beraber hem daha sade hem de tasarruflu bir yaşamımız oldu. Aynı zamanda bu çevremiz için de faydalı bir yaşam şekli. İzninizle ben de minimalist yaşamın faydalarını anlattığım yazımı okumanız için sizinle paylaşmak istiyorum: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/minimalist-yasam-size-ne-kazandirir/

  Sadelikle ve sağlıkla kalın.

  Liked by 1 kişi

1 Geri Bildirim / Pingback

 1. Minimalist Yaşam / Neden Minimalist Yaşamalıyız ? – Stil kadın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: