En Yeni Yazılar

Minimalist Yaşam / Neden Minimalist Yaşamalıyız ?

Bir önceki yazımda minimalizmin ne olduğuna değinmiştim.

( Yazı için .. https://stilkadin.net/2017/11/08/minimalist-yasam-minimalizm-nedir/ )

Bu yazımda ise minimalizmin yaşamımıza ve bize faydalarından bahsedeceğim…

1-Paradan tasarruf edersiniz;

Günümüz dünyası hep daha çok tüketmemizi istiyor.Gün içerisinde biz farkında olmadan zihnimize sürekli mesajlar geliyor.Ve bu mesajlar bizi alışveriş yapmamıza yönlendiriyor.İhtiyacımız olmayan şeyler sanki ihtiyacımızmış gibi hissediyor ve alıyoruz,sonrası iki kere kullandığımız o eşyadan sıkılıyoruz, fakat ödemelerimiz devam ediyor.Ve bu alımlar biriktikçe gelir gider dengemiz bozuluyor,kendimizi sürekli borç öderken buluyoruz.Tam da bu noktada minimalist yaşam gerçekten ihtiyacımız olmayan hiçbir şeyi almamamız demek.

Sanki o Victoria S. iç çamaşırını giydiğimizde bir meleğe dönüşecekmişiz gibi ya da Iphone telefonumuz olduğunda çok zenginmişiz gibi değil mi? DEĞİL !! Biz yine aynıyız,sadece daha fazla borçlu …

2-Stresiniz azalır;

Daha fazla alışveriş,daha fazla borç demek.Daha fazla borç ise daha fazla çalışmak.Daha fazla çalışmak,daha fazla stres… Bu döngünün içinde günlerimiz geçiyor.Maaşımızı alır almaz avm lere koşarak alışveriş yapıyoruz.Çünkü zihnimizi rahatlattığımızı sanıyoruz.Aslında olan şey tamamen zihin oyunu eve gittiğinizde zihin yine yorgun olacak.Anlık rahatlamalar uzun vadede daha büyük stres getiriyor.Minimalist yaşam diyor ki;Ona gerçekten ihtiyacın olduğuna karar verdiysen alabileceğinin en iyisini al,ama asla fazlasını değil!

3-Kendinize yoğunlaşır ve daha sağlıklı kararlar alırsınız;

Borcunuz varken ,stres altındayken ne kadar kendinize yoğunlaşabilirsiniz ve aldığınız kararlar ne kadar sağlıklı olabilir? O boş yere aldığınız ve borçlanmaktan başka zarara sokmadığını düşündüğünüz eşyalar hayatınıza büyük oyunlar oynuyor olabilir.Dikkat edin!

4-Zamandan tasarruf sağlarsınız;

Ne kadar çok eşya o kadar dağınıklık demek.Sürekli toplarsınız sürekli dağılırlar.Yıllarca belki ihtiyaç olur diye sakladığınız o eşyalar uzun vadede hayatınızda en önemli şeyinizi vaktinizi çalıyorlar.Düzenlemenin verdiği bedensel yorgunlukta cabası.

Facebook Kurucusu Mark Zuckerberg’in neden hep gri giydiğine dikkat ettiniz mi? Çünkü onun her sabah kıyafet seçmek için zaman harcamaktan daha önemli işleri var.Hem beyin hücreleri en çok seçenekler arasında karar verirken yok oluyor,bunu her sabah yaptığımızı düşünelim…

5-Mekandan tasarruf sağlarsınız;

Belki de eviniz sandığınız kadar küçük değildir,ya da o dolup taşmış gardrobunuz. Amaçsızca orada duran eşyaları fark ettiniz mi?

6-Dünya için büyük bir adım!

Markalar sürekli tüketimi sağlamak adına moda adı altında sezonluk ürünler çıkarıyor ve ne yazık ki bu kıyafetler maximum 3 ay içerisinde moda olmaktan çıkıyor,sonra yeni bir akım ve hoopp bizler o kıyafetlere yöneliyoruz.Peki o kıyafetler ne kadar sağlıklı içeriklerde üretiliyor ya da üretim şartları standartlara ne kadar uygun?

Çoğu uluslararası marka karın tokluğuna işçi çalıştırarak polyester kıyafetler üretiyor.Ürünlerin bu kadar ucuz olmasının sebebi de aslında bu.Ve bu içerik vücudumuz için oldukça zararlı. (Teri çekmiyor,vücudun hava almasını engelliyor,kısırlığa sebep oluyor. )

Üretmeden tüketimin doğaya verdiği zararda oldukça büyük!Küresel ısınma gibi bir gerçekle karşı karşıyayız.Endüstri ve sanayinin gezegene verdiği zararları hepimiz biliyoruz.Ne kadar az alırsak o kadar az üretim olur ve bu da yaşadığımız gezegeni yaşanabilir kılmak için çok önemli. (Bilim dünyası çok değil 2030 yıllarında Anadolu’nun büyük kısmının çölleşeceğini söylüyor!Fakat medya bu konuyla ilgili maalesef ses çıkarmıyor… )

ÇİSEM ARACI AYVALI hakkında ()
İşletme mezunu bir Sosyolog adayı.. Bana yorum ile veya modernminimalizm@gmail.com adresi üzerinden ulaşabilirsiniz, Potansiyelinizi keşfetmeniz dileği ile....

Minimalist Yaşam / Neden Minimalist Yaşamalıyız ? hakkında 1 Yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: