En Yeni Yazılar

Özgüven Geliştirme Yöntemleri

ÖZGÜVEN

Kimseye doğuştan daha fazla ya da daha az bahşedilmedi…Fakat dış çevrenin etkisiyle içteki özgüven ateşi azaldı…

Şimdi sen ne mi yapacaksın?O alevi yeniden harlayacaksın..Adım adım!Ve en güzeli de özgüven kaybedildiği gibi kazanılabilir bir şey…

Ve bu tamamen senin bunu ne kadar istediğinle ilgili…

1-Farkındalık ;

Yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunun farkındaysan ve bunun kendinle ilgili olduğunu da anladıysan, bu yolun %50 sini aştın demektir.Bir çok insan özgüven sorunu yaşadığının farkına varmadan yok olup gidiyor. Nice potansiyeller sırf bu yüzden keşfedilemiyor.Ülke olarak özgüvensiz yetiştirilmeye oldukça müsait bir toplumuz.

Çocuğun sessiz, utangaç olanı genelde makbul ve akıllı bulunuyor,halbuki bu bir özgüven sorunu olabilir.

2-İç Ses;

Hani o en stresli olduğun anlarda ya da yeni bir şey yapacağın anda içinden bir ses sana ”Yapamayacaksın! Aptal diyecekler! Gülecekler! Saçmalama!Sen zaten bi haltı beceremiyorsun !” gibi yüzlerce şey fısıldıyor ya o işte senin sesine bürünmüş annen,baban  ya da o en yakın arkadaşın olabilir.Çevrendeki insanların konuşma stillerine dikkat et.Çocukken annen sırf seni korumak için ”Sen yapamazsın.” diyerek senin yapman gereken her şeyi kendisi yapmış olabilir ve sen zihnine hiç bir şey yapamayan biri olarak kodlanmış olabilirsin.Ya da babana bir şey anlatmaya çalıştığında ”Dur şimdi tv izliyorum.” demiş olabilir ve yine sen söylediklerinin değersiz olduğunu düşünmüş ve bu şekilde bilinç altına kod oluşturmuş olabilirsin.

Herhangi bir durumda seni strese sokan seni geri çeken o iç sesini duyduğun anda şunu düşün;” Bu ses benim kendi sesim değil, çocukken bilinç altıma itilmiş çevremin sesi.Benim gerçek inancım yapabileceğim yönünde ve şimdi bu işi halledeceğim!”

3-Konfor Alanından Çık;

Korkunun üzerine git!Korkuna bakarak bunu çözemezsin,denemen lazım!Yapabildiğini beynine yeniden kodlaman gerekli.Adım adım ilerle,küçükten başla büyüğe doğru yol al!Yalnız  bir anda hedefini yüksek tutma,yani insanlarla diyalog kurarken zorlanıyorsan ve bunu aşmaya çalışıyorsan bir anda büyük bir hedef koyup bir grup insanın karşısında konuşma kararı alma.Yüksek ihtimalle böyle bir hedefi gerçekleştirmeyi sürekli erteleyeceksin,fakat bir yol haritası çizip adım adım ilerlersen yolun sonunda o gruba konuşmayı rahatlıkla yapabilecek duruma gelirsin.

4-Nerede Rahat ve Kendin Gibisin,Neresi Seni Zorluyor;

Herkesin kendisini iyi hissettiği kendi gibi olduğu bir insan vardır.O kişinin yanındayken kendini değerlendir,seni rahatlatan şey nedir? Sonra onları yaz! Aynı şekilde seni rahatsız eden yanında özgüvenli olmadığın kişinin yanında da senin huzursuz olmana neden olan şey nedir?İncele ve yaz! Bu ikisi arasındaki fark üzerine gitmen gereken sorun olabilir!

5-Karşındakine Odaklan;

Diyalogda olduğun kişinin gözlerine bak,kendine değil karşındaki kişinin sana ne anlatmak istediğine odaklan.Kendine odaklandığını hissettiğinde kendine bir çimdik at ve yeniden karşındakinin gözlerine odaklan.( Tabi bunu karşındakine hissettirmeden yap )

6-Taklit Yap;

Gerçekten özgüven sahibi olana kadar,özgüvenli taklidi yap.Yürüyüşün dik olsun,jest ve mimiklerine dikkat et!Giyimin özenli olsun ve temiz görünmeye önem ver.Bunlar senin daha iyi hissetmeni ve otomatik olarak ruh halini yükseltmeni sağlayacak.

7-Kendini Daima Geliştir,Bir Şeyde İyi Ol;

Öğrenmenin sınırı yok,daima öğrenmeye aç olmalısın.Kendini ne kadar geliştirirsen kendine olan güvenin  o kadar artacak.Her şeyi iyi yapmaktan zorunda değilsin,fakat iyi yaptığın bir şey mutlaka olsun.

Ve bir hobin olsun,mükemmeli arama.Zevk almak için,rahatlamak için yap!

8-Kendini Tanı;

Her insanın artı ve eksi yanları vardır.Eksilere odaklanma,artılarını sev!Yok deme,iyi düşün elbet vardır!Onları yükseltmeye çalış.Herkes dans edebiliyor olmak zorunda değil,bazıları iyi şarkı söyler ya da bunun gibi bir şeyler.

9-İnsanların Arasına Katıl;

Her zaman gördüğün sürekli diyalogda olduğun insanlardan bahsetmiyorum.Yeni insanlar tanı,sohbet et! Hayatlarına dokun,hikayelerini dinle.Bu özgüvenini geliştirmen için çok iyi bir yöntem.

10-Kendin Yap;

Alışverişe kendin çık,dışarıda tek başına yemek ye,sinemaya tek başına git!Yalnızda başarabileceğin küçük şeyler yap,sonra tek başına tatile çıkmak ve hiç gezmediğin yerleri tek başına gezmek gibi hedeflere geçebilirsin.

11-Zihninde Pratik Yap;

Zihninde pratik yaparsan o güne daha hazır olursun.Toplum karşısında konuşmamı yapacaksın,ya da zam için patronunla görüşeceksin ve ya o kıza açılacaksın,bunları önceden zihninde hayal edersen (Tabi ki hayalin pozitif  yönlü olsun.) o günü daha sakin ve rahat atlatabilirsin.

Beynin hayalle gerçeği birbirinden ayırma gibi bir yeteneği yok!Yani kurduğun hayali pozitif yönde kurarsan beynin buna göre hareket edecektir,negatif yönde kurarsan beynin yine buna göre hareket edecektir.

12-İdolün Olsun;

Gerçekten büyük başarılara imza atmış,özgüvenine hayran kaldığın birini kendine idol belirle.Bu yakın çevrenden biri de olabilir,hiç tanımadığın ünlü biri de.Karar sana kalmış,kim bilir belki sende günün birinde bir başkasının idolü olursun  😉

 

Unutma…

Hiç bir zaman özgüvensiz olduğunu düşünme!Yaşam içindeki özgüveni geri plana atmana neden oldu,bunu unutma!Ve özgüvenini nasıl bir günde kaybetmediysen geri kazanmanda bir günlük bir zaman dilimi olmayacak.Uzun bir süreç seni bekliyor,adım adım ilerleyeceksin.O ateşi yeniden alevlendireceksin.Kendini hırpalamadan,sevgiyle yaklaşarak zorlukları aşarak ilerleyeceksin.Kimse seni sevmek zorunda değil,fakat sen kendini sevmek zorundasın!Ona bu merhameti göster.

Ve en önemlisi hata yapmaktan korkma,Einstein hata yapmaktan korksaydı şimdi Einstein olamayacaktı…

Bu konuda bir psikolog ile görüşmen sürecin kısılmasını ve daha çabuk ilerleme kat etmeni sağlayacaktır fakat şuan için bir destek alacak şartlarda değilsen bu konuda 2 kitap önereceğim;

1-ÖZGÜVEN Matthew MCKAY

2-30 ADIMDA ÖZGÜVEN  SAM HORN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÇİSEM ARACI AYVALI hakkında ()
İşletme mezunu bir Sosyolog adayı.. Bana yorum ile veya modernminimalizm@gmail.com adresi üzerinden ulaşabilirsiniz, Potansiyelinizi keşfetmeniz dileği ile....

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: